Ieri, 24 februarie, a avut loc Campionatul Național Under 22, la Brezoi, în județul Vâlcea. Competiția a fost rezervată boxerilor cu vârsta cuprinsă între 18 și 22 de ani, gala având loc între 21 și 24 februarie. Lotul Scm-Csm Bacău a obținut câte o medalie la toate categoriile la care a avut reprezentanți.

Antrenorul Relu Auraș, declară că este foarte mulțumit de prestația băieților, aceștia reușind să obțină o medalie de aur, doua de argint și două de bronz.

Discutând cu Florin Simion, campion național al patrulea an la rând, în vârstă de 18 ani, aflăm că aceasta a fost prima lui competiție destinată seniorilor. Campionul practică boxul de la vârsta de 13 ani și de atunci a participat la 82 de meciuri, din care a pierdut doar 4. Pregătirea pentru acest campionat a avut loc în mare parte                                                               în Republica Moldova deoarece, ne relatează Florin Simion, acolo sunt mulți campioni foarte buni, se află un stagiu puternic și folositor.

Acestă competiție i-a asigurat locul la europenele U22 din Rusia, campionat ce va avea loc luna viitoare.